Masopust skončil, co teď?

Napsal/a
Gabriela Moravcová

Koncem Masopustu, tedy dnes 6. března v den Popeleční středy, začíná doba postní a tím příprava na největší křesťanské svátky Velikonoce.

Ve čtyřicetidenní době půstu bychom se měli zdržet jídla a alkoholu. Pojem postit se není spojován pouze s jídlem, ale v této době bychom měli zpomalit, zastavit, trávit čas s druhými či dělat dobré skutky.

Důležitými dny v postní době je Popeleční středa, kterou celý půst začíná a Svatý týden, kterým postní doba vrcholí. Ve Svatém týdnu si připomínáme ukřižování Ježíše Krista. Tento týden začíná Květnou nedělí, kdy se slaví vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma, kde ho vítali palmovými ratolestmi, které u nás nahradily “kočičky”. V době Modrého pondělí a Šedivého úterý se uklízí a vymetají se pavučiny. Mračit se nesmíme ve Škaredou středu, jinak se budou mračit všechny středy v dalším roce. Zelenou stravu bychom měli jíst zejména v Zelený čtvrtek. V době ukřižování Ježíše Krista, tedy na Velký pátek se nesmí kopat do země či prát prádlo. Bílou sobotou končí doba postní a na Boží hod Velikonoční se slaví zmrtvýchvstání Krista.

Štítky článku:
· ·
Kategorie článku:
Aktuálně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Sdílení
ZAVŘÍT